OMNIS » Aktualności »
Zielona transformacja w gospodarce wodnej
Woda odgrywa istotną rolę w każdej dziedzinie życia, dlatego powinna być wykorzystywana w sposób racjonalny i zrównoważony. Wiedzę w tym zakresie zdobywali uczestnicy szkolenia zrealizowanego w ramach projektu OMNIS.
Według danych UNICEF i WHO, 2,1 mld ludzi nie ma dostępu do wody pitnej w miejscy zamieszkania, a 4,4 mld osób jest pozbawionych odpowiednich warunków sanitarnych. Co więcej, według Prognozy Światowego Instytutu Zasobów do 2040 r. 44 kraje staną w obliczu „niezwykle wysokiego” lub „wysokiego” poziomu niedoboru wody. Tym ważniejsze jest przekazywanie wiedzy, promowanie i kształtowanie postaw w zakresie zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi.
Szkolenie „Realizacja cyrkularnej gospodarki wodnej w zielonej transformacji Europy”, które odbyło się 9 kwietnia 2025 r, poprowadziły przedstawicielki Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW.
O technologiach i rozwiązaniach wspomagających racjonalne gospodarowanie zasobami wodnymi mówiła prof. Monika Żubrowska-Sudoł. Aspekty prawne związane z tematem przedstawiła dr inż. Beata Karolinczak. Prezentacja dr inż. Klary Ramm dotyczyła zagrożeń związanych z występowaniem substancji podwyższonego ryzyka (farmaceutyki, mikroplastik, PFAS i inne mikrozanieczyszczenia), a także oceny ryzyka w kontekście wdrażania cyrkularnej gospodarki wodnej.
Tematyka szkolenia zainteresowała kadrę akademicką z różnych wydziałów. W spotkaniu uczestniczyła kilkunastoosobowa grupa z: Wydziału Elektrycznego, Inżynierii Materiałowej, Inżynierii Chemicznej i Procesowej, Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa oraz Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska.
Było to pierwsze szkolenie zorganizowane w ramach projektu w zakresie rozwoju kompetencji w obszarze zielonej transformacji. Planowane są kolejne.