OMNIS » Aktualności »
Wizyty pracowników Wydziału Transportu w szkołach średnich
Jak zachęcić do studiowania na Politechnice Warszawskiej? Pokazując i opowiadając o tym, jak się u nas uczy, studiuje i rozwija. Przedstawiciele Wydziału Transportu spotykają się z uczniami szkół średnich i prezentują specjalności, które dzięki projektowi OMNIS są jeszcze bardziej atrakcyjne.
Organizacja i sterowanie ruchem lotniczym, teleinformatyka w transporcie, inżynieria transportu lotniczego – to specjalności na kierunku transport, których programy zostały zmodyfikowane, aby lepiej dopasować je do potrzeb rynku pracy. O korzyściach z tym związanych pracownicy Wydziału opowiadają uczniom liceów i techników.
Cykl spotkań rozpoczął się w drugiej połowie marca. Dotychczas przedstawiciele kadry akademickiej odwiedzili Zespół Szkół w Mszczonowie, Zespół Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie, Zespół Szkół nr 1 w Grodzisku Mazowieckim, Zespół Szkół nr 2 im. Emilii Plater w Piasecznie i Zespół Szkół im. Piotra Wysockiego w Warszawie. W planach jest kolejnych pięć placówek, m.in.: Zespół Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Konstancinie-Jeziornie oraz Zespół Szkół im. Bohaterów Narwiku w Warszawie.
Podczas prezentacji uczniowie poznają bliżej Wydział Transportu, dowiadują się jak wygląda nauka i życie studenckie, w tym działalność kół naukowych. Główna część spotkań poświęcona jest projektowi OMNIS i wspomnianym specjalnościom. Pracownicy Wydziału podkreślają m.in. udział praktyków w zajęciach dydaktycznych, możliwość wyjazdów na krajowe i zagraniczne wizyty studyjne, szeroki wachlarz specjalistycznych szkoleń i zajęć dodatkowych czy możliwość korzystania ze sprzętu oraz oprogramowania opartego na sztucznej inteligencji (np. roboty kroczące) oraz wirtualnej i mieszanej rzeczywistości.
– Uczniowie, którzy zdecydują się na studiowanie na jednej z wymienionych specjalności, uzyskają nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także praktyczną poprzez m.in. zajęcia prowadzone przez praktyków i specjalistyczne szkolenia. Efektem będzie znacznie korzystniejsza pozycja studenta na rynku pracy, zarówno w trakcie, jak i po ukończeniu studiów na kierunku transport na Wydziale Transportu PW – mówi prof. Adam Rosiński z Wydziału Transportu, kierownik Zakładu Inżynierii Transportu Lotniczego i Teleinformatyki.
Spotkania w szkołach średnich to nie tylko dawka wiedzy i przydatnych informacji. Dla uczelni to również szansa na zwiększenie liczby kandydatów na studia, którzy są świadomi możliwości, jakie daje PW, ale także związanych z tym wyzwań. Działania ograniczające przedwczesne kończenie nauki to ważny aspekt projektu OMNIS.
W tym celu nauczyciele akademiccy przygotują również informator dla kandydatów na studia, który podpowie dlaczego warto wybrać daną specjalność, jaką wiedzę i umiejętności można zdobyć oraz jakie są perspektywy zawodowe absolwentów. Będzie go można pobrać ze strony internetowej Wydziału Transportu.