OMNIS » Aktualności »
Jeśli planować, to inteligentnie – nowa specjalność na gospodarce przestrzennej
Połączenie nauki, technologii i globalnej współpracy – tak najkrócej można opisać nową specjalność na Wydziale Geodezji i Kartografii. Start „Smart Environmental Planning and Design” w październiku 2025 r., rekrutacja trwa.
Nowy program realizowany będzie w języku angielskim na studiach drugiego stopnia na kierunku gospodarka przestrzenna, we współpracy z Uniwersytetem Amerykańskim w Bejrucie i Uniwersytetem Przyrodniczym w Wiedniu. Specjalność zostanie uruchomiona w ramach projektu „OMNIS2 Otwartość. Modernizacja. Nowoczesność. Integracja. Społeczność.”. Skąd pomysł na taki program studiów?
W dobrym kierunku
– Chcieliśmy pokazać jak technologie mogą wspierać zrównoważony rozwój w kontekście środowiskowym i społecznym. Wraz z partnerami zagranicznymi aplikowaliśmy o studia joint master degree, w ramach których każdy semestr nauki odbywałby się na innym uniwersytecie – opowiada dr inż. Katarzyna Rędzińska, Prodziekan ds. studenckich i współpracy międzynarodowej na Wydziale Geodezji i Kartografii PW, współtwórczyni nowej specjalności.
Wówczas jeden z partnerów się wycofał, co pokrzyżowało plany pracowników Wydziału, ale na horyzoncie pojawiła się kolejna szansa – OMNIS2. Zielona transformacja i cyfryzacja to jedne z kluczowych zagadnień towarzyszących działaniom projektowym, dlatego tworzona specjalność doskonale wpisała się w tę tematykę.
Oczywiście za pomysłem stoją również zainteresowania badawcze twórców „Smart Environmental Planning and Design”. – Niedawno został opublikowany artykuł, nad którym długo pracowaliśmy. Dotyczy przenikania się i zastosowania technologii cyfrowych w procesie planowania przestrzennego, urbanistycznego i planowania krajobrazu – zaznacza dr inż. Katarzyna Rędzińska.
Kwestie klimatyczne, związane z zieloną transformacją, adaptacją do zmian klimatu, są niedostatecznie uwzględniane w nauczaniu planistów. – A to jest obszar, w który my celujemy, więc wpisujemy się w potrzeby rynku – podkreśla dr inż. Katarzyna Rędzińska. Słuszność obranej drogi potwierdziła również Rada Konsultacyjna Wydziału Geodezji i Kartografii, złożona z profesjonalistów z otoczenia społeczno-gospodarczego.
Inne spojrzenie
Interdyscyplinarny program łączy zrównoważony rozwój, technologie cyfrowe i myślenie strategiczne, aby wspierać innowacyjne i odporne rozwiązania dla miast, regionów i ekosystemów. Czego konkretnie będą się uczyć studenci i co wyróżnia nową specjalność?
– Pierwsza rzecz to włączenie technologii, których nie ma w innych programach gospodarki przestrzennej, nawet naszych polskojęzycznych. Chodzi na przykład o zastosowanie technologii dronów w pozyskiwaniu informacji o środowisku, wykorzystywanych m.in. do tworzenia map koron drzew – mówi dr inż. Katarzyna Rędzińska.
Do standardowych rozwiązań w planowaniu środowiskowym twórcy specjalności dodali m.in. takie zagadnienia jak zastosowania sztucznej inteligencji, big data, data mining, data storytelling czy w ramach zajęć fakultatywnych – wykorzystanie narzędzi VR.
Wyróżnikiem są także przedmioty związane z adaptacją do zmian klimatu i ochroną klimatu, planowaniem strategicznym, myśleniem systemowym, zarządzaniem zmianą.
– Tego nie ma w programach studiów na zbliżonych kierunkach, a przecież coraz więcej mówi się o znaczeniu neutralności klimatycznej miast – podkreśla dr inż. Katarzyna Rędzińska. – Trzeba więcej uczyć, zwiększyć świadomość o zmianie klimatu. Oprócz tego zrównoważony rozwój krajobrazu i planowanie krajobrazu powinno być rozumiane szerzej, nie jako wyłącznie zagadnienie estetyczne, ale funkcjonalne – jako efekt procesów przyrodniczych, w tym klimatycznych, hydrologicznych i biologicznych oraz społeczno-kulturowych. Rozumienie tych procesów oraz ich wzajemnych interakcji pozwala świadomie kształtować jakość życia poprzez kształtowanie krajobrazu. Tego w Polsce brakuje – wyjaśnia.
Praktycznie rzecz biorąc
A w jaki sposób studenci będą zdobywać wiedzę i umiejętności związane z inteligentnym planowaniem i projektowaniem środowiskowym?
– Specjalność nastawiona jest na praktyczne nauczanie. O połowę zredukowaliśmy liczbę wykładów, która jest w specjalnościach polskojęzycznych. 30 procent punktów ECTS będzie można uzyskać w ramach zajęć prowadzonych metodą project-based learning – mówi dr inż. Katarzyna Rędzińska. – Te elementy są również w innych przedmiotach, ale trzy duże kursy są osadzone stricte w tej metodzie i studenci będą musieli się wykazać dużą samodzielnością i kreatywnością – zaznacza.
Dwa kursy będą prowadzone przez naukowców i ekspertów spoza PW: „Special topics in environmental planning” oraz „Green infrastructure for resilient landscapes nad cities”. Swoją wiedzą i doświadczeniem będą dzielić się m.in. wykładowcy z partnerskich uczelni z Wiednia i Bejrutu – jako visiting professors.
Wszystkie wykłady będą odbywały się w formie zdalnej, z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Zajęcia praktyczne będą stacjonarne.
Uczyć się od najlepszych
W ramach projektu OMNIS2 sześciu nauczycieli akademickich z Wydziału Geodezji i Kartografii wyjedzie na wizytę studyjną. Zdobytą wiedzę wykorzystają podczas realizacji przedmiotów na nowej specjalności. – Mogą pojechać do naszych partnerów strategicznych lub wybrać inne ośrodki akademickie. Generalnie celujemy w uczelnie, które znajdują się wyżej w rankingach międzynarodowych niż PW – mówi dr inż. Katarzyna Rędzińska.
Również studenci, w ramach oferty konsorcjum ENHANCE, którego PW jest członkiem, mogą wyjechać za granicę i skorzystać z kursów w ramach ścieżki tematycznej „urban planning”.
Perspektywy są
Jakie są perspektywy zawodowe absolwentów specjalności? – Cały czas dostajemy informacje od otoczenia społeczno-gospodarczego, że absolwenci specjalności środowiskowych są poszukiwani na rynku pracy – przyznaje dr inż. Katarzyna Rędzińska.
Wylicza, że studenci będą mogli znaleźć pracę m.in. w dużych think tankach, które wykonują ekspertyzy w zakresie środowiskowym i planistycznym dla krajów, miast czy regionów, a także w administracji publicznej czy w biurach planistycznych, wykorzystując umiejętności w zakresie planowania przestrzennego, sporządzania planów adaptacji i ograniczania zmian klimatu oraz prognoz oddziaływania na środowisko. Świadome wykorzystywanie planowania przestrzennego sprawia, że staje się ono potężnym instrumentem ochrony i kształtowania środowiska i jakości życia.
Program nowej specjalności „Smart Environmental Planning and Design” opracował zespół w składzie: dr inż. Katarzyna Rędzińska, dr hab. inż. Krzysztof Bakuła, dr hab. inż. Adrianna Czarnecka, mgr inż. Monika Piotrkowska we współpracy z wszystkimi kierownikami i współprowadzącymi przedmiotów programu.
Rekrutacja dla studentów zagranicznych potrwa do lipca, dla polskich – do sierpnia 2025 r. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie specjalności oraz na stronie Centrum Współpracy Międzynarodowej PW.